Menstrualni cikel in žensko zdravje

O menstruaciji se še vedno premalo govori, čeprav je to izjemno pomemben proces za vsako žensko. Večina žensk bi se rada izognila mesečnim krvavitvam, saj jih velikokrat povezuje z neprijetnimi občutki, umazanostjo, z bolečinami, sramom in šibkostjo. Moč menstruacije in njen vpliv na psihofizično zdravje ženske je večji kot si predstavljate. Na žalost sta čarobnost ženskega telesa in pomen menstruacije pozabljena. Tudi to je razlog zakaj nismo več v stiku s seboj, smo manj intuitivne, kreativne, čuteče in resnične. Ravno preko spoznavanja tega dela sebe in razumevanja pomena aktivnosti maternice lahko začneš prebujati svojo žensko naravo. Le s popolnim sprejemanjem sebe in svojih ciklov lahko odkriješ, kdo si v resnici.

Štirje letni časi

Pisateljica Vesna Juvan govori o štirih letnih časih menstrualnega cikla in s tem ponazarja, kako lahko s popolnim in globokim razumevanjem vsakega dela tega procesa in sprememb, ki se nam takrat dogajajo, začnemo živeti svoj polni potencial kot ženska: »ženska v svoji cikličnosti venomer prehaja med svojo svetlo in temno platjo, radostjo in sencami, dnevom in nočjo, soncem in luno. Znotraj teh prehodov gre skozi 4 letne čase: zima, pomlad, poletje in jesen. Kot v naravi je tudi pri ženski vsak malo drugačen, vsak jo po svoje zaznamuje, vsak jo vodi k drugačni rasti. Celo obraz je drugačen, ko smo v temi ali ko nam ga ožarja svetloba. Letni časi so povezani tudi z elementi, svetli del cikla zaznamujeta ogenj in zemlja, temnega pa voda in zrak, zato podoba ženske vznikne prav iz valovanja in prepletanja njih«.

Fiziološki proces?

Če želimo zadevo poenostaviti, potem bomo menstruacijo označili le kot mesečno krvavitev, ki je posledica luščenja maternične sluznice. Pri zdravih ženskah, ki nimajo posebnih težav, v povprečju menstruacija traja 4–5 dni, pojavi se na vsakih 28 dni in je brez pretiranih bolečin in drugih neprijetnih simptomov (od 21 do 35 dni velja kot normalen ciklus pri odrasli ženski, mlajše ženske pa pogosto imajo neredne menstruacije, ki imajo različen čas trajanja).

Prvi dan menstruacije pomeni tudi začetek menstrualnega cikla, katerega del je tudi ovulacija, ki se zgodi približno 14 dni po prvem dnevu menstruacije (čas ovulacije pri ženskah nastopi različno in je odvisen tudi od poteka celotnega menstrualnega cikla). Pri tem procesu se sprosti jajčece. Če jajčece ni oplojeno, se raven estrogena in progesterona, ki je bila povišana v prvem delu cikla, začne nižati, jajčece propada, sluznica, ki se je odebelila in se je pripravljala na potencialno nosečnost pa se začne luščiti, kar pomeni začetek nove menstruacije.

Zveni dokaj preprosto, čeprav je v praksi zaradi različnih dejavnikov, veliko žensk soočeno s težavami, ki jih povezujemo z našim mesečnim ciklom. Prehod deklice v žensko je časovno zelo različen, saj se lahko zgodi, da se menstruacija pojavi že pri 9 ali 10 letih starosti, včasih tudi zelo pozno ob 18. Povprečna starost, pri kateri nastopi prva menstruacija pa je 12 let. Konec rodne dobe in menstrualnega cikla pa po navadi nastopi med 45 in 55 letom starosti ženske, pred tem pa se menstrualni cikel začne postopoma spreminjati. S staranjem se tudi čas menstruacije skrajšuje.

Krog življenja in smrti

Menstrualni cikel je veliko več, kot fiziološki proces. Je krog življenja in smrti, transformacija, ustvarjanje in uničevanje, spoznavanje magije arhetipov žensk v nas (devica, mama, čarovnica/zapeljivka, modra starka …) in odkrivanje čarobnosti in moči, ki jo premore le ženska narava.

Za globlji uvid je pomembno, da se opazujemo in spremljamo spremembe skozi cikle. Kakšna je raven energije, čustveno stanje, zdravje, spolnost, sanje, zunanje delovanje in izražanje. Priporočljivo je, da vsak dan vsaj 3 mesece vodiš dnevnik, ki ti bo omogočil jasnejše uvide. Zapisuješ si: datum, dan v ciklu, lunino meno, sanje, čustva, zdravlje … Na ta način boš hitro ugotovila kako si vsak dan in teden malo drugačna, kako isto stvar počneš različno v tednu menstrualne krvavitve in recimo v času ovulacije.

Težave povezane z menstruacijo

Najbolj pogoste težave so povezane s PMS-om (predmenstrualni sindrom, ki ga doživi 75 % žensk), ki nastanejo zaradi cikličnih hormonskih sprememb (nihanje vrednosti hormonov, zlasti estrogena in progesterona), nižjih vrednosti serotonina, staranja, stresa, pomanjkanja nutrientov, posebej Mg in vitamina B6, slabe prehrane … Kažejo se kot bolečine v spodnjem delu trebuha, napihnjenost, zaprtje ali driska, krči v trebuhu, občutljivost dojk, glavobol, akne, bolečine v križu, utrujenost, zastajanje tekočine, nizek libido, težave s koncentracijo, omedlevice, vrtoglavice, srčne palpitacije, sprememba apetita, občutki krivde, razdražljivost, žalost, depresija, napetost, anksioznost, nihanje razpoloženja, jeza, agresivnost, nizka samopodoba …

Predmenstrualna disforična motnja pa je huda oblika predmenstrualnega sindroma, s katero se sooča 2 do 10 % žensk. Čeprav se odraža tudi v fizičnih simptomih, najbolj pogosto ženske čutijo skrajne čustvene in vedenjske spremembe, kar močno ovira njihovo življenje. Simptomi PMS-a so izrazitejši pri ženskah, ki so imele poporodno depresijo, so splavile, če so jemale kontracepcijske tablete, po kirurški odstranitvi maternice, po porodu … Tudi druge bolezni, ki jih imamo, se poslabšajo pred začetkom menstruacije.

Poleg PMS poznamo tudi dismenorejo (boleča menstruacija), amenorejo (izostanek menstruacije), metroragijo (neredna krvavitev iz maternice), krvavitve med cikli, PCOS (sindrom policističnih jajčnikov, ki povzroči spremembo menstrualnega cikla in neredne menstruacije), endometriozo (tkivo maternične sluznice se razrašča zunaj maternične votline pri čem se lahko pojavijo zelo boleča in močna menstruacija, nepravilen menstruacijski cikel, neredne menstruacije), težave s ščitnico lahko vplivajo, da se menstruacija redkeje ali pogosteje pojavi, lahko popolnoma izgine ali je krvavitev zelo močna, maternični fibroidi, diabetes 1 in 2 (lahko povzročata daljše menstruacije, daljše in močnejše krvavitve, motnje hranjenja lahko povzročijo, da ženska izgubi menstruacijo), adenomi hipofize (podoben vpliv na menstruacijo kot pri težavah s ščitnico), Von Willebrandova bolezen povzroča hude menstrualne krvavitve, rak maternice (pojavi se abnormalna krvavitev) …

Kaj je primerno za posamezni letni čas?

Od 1 do 7 dne – ZIMA

Več OH, omega 3, železo, magnezij, cink, počitek, lahke vaje.

Od 8 do 14 dne POMLAD

Več OH, kalčki, fermentirana živila, vitamin C, omega 3, B kompleks, cink, lahko intenzivnejše vaje, krepitev mišic, v kombinaciji z jogo, več fokusa, idej, mentalnih aktivnostih.

Od 15 do 22 dne POLETJE

Več beljakovin, vlaknine, hrana bogata z beta karotenom, vaje za moč, počasi zaključevanje, spuščanje, postavljanje meja, red in disciplina, dihalne tehnike.

Od 23 do 28 dne JESEN

Več beljakovin kot OH, topla hrana in čaji, še bolj se zmanjšuje intenzivnost, osredotočenost vase, negovanje jajčnikov in maternice, ledvic in mehurja, več meditacije in umirjanja.

Naravne rešitve za krepitev ženskega zdravja

Začnemo seveda s spremembo prehranjevalnih navad in izločimo vsa živila, ki nam lahko povzročajo težave (predelana živila, sladkor, mleko in mlečni izdelki, glutenska žita in izdelki iz le-teh, alkohol, kava, pravi čaj in druge pijače s kofeinom, preveč soli, predelanih maščob ter na splošno živil živalskega izvora, ki vsebujejo veliko hormonov, ki negativno vplivajo na naš hormonski sistem) tudi prenehamo kaditi in jemati kontracepcijske tabletke. Izločiti je treba toksična kemična čistila, kozmetiko in ličila ter uporabljati le ekološke izdelke. Vodo je treba filtrirati (prisotnost estrogena in ksenoestrogenov) in se izogibati plastiki, saj vsebuje različne hormonske motilce. Pomagalo nam bo tudi ustrezno prilagojeno in vodeno razstrupljanje telesa glede na naš morfološki tip.

Naš jedilnik mora vsebovati veliko protivnetnih živil, veliko antioksidantov, ekološkega in sezonskega sadja in zelenjave, nekaj stročnic in brezglutenskih žit ter kakovostnih nepredelanih maščob (predvsem semena bogata z alfalinolensko kislino (chia, lanena in konopljina), nekaj oreščkov in avokado), živila bogata s kalijem, triptofanom, vitaminom B6, E in C, magnezijem, kalcijem in cinkom. Jesti je treba več manjših obrokov na dan. Odlične rastline, ki nam s svojo modrostjo pomagajo pri  hormonskem ravnovesju so: šentjanževka, navadna konopljika, dong quai (angelika), grozdnata svetilka, koren divjega jama, ašvaganda, maca, tulsi, ginkgo biloba, ingver, regratovi listi, pycnogenol, svetlinovo in boragino olje. Izbira določene rastline je seveda odvisna od trentnega neravnovesja in kakšno težavo želimo pozdraviti.

Ne smemo pozabiti na gibanje, saj pri redni vadbi v telesu nastajajo endorfini, snovi, ki povečujejo občutek dobrega počutja, sproščajo in imajo protibolečinski učinek, ampak s telovadbo tudi ne smemo pretiravati, saj ravno to lahko povzroči izgubo menstruacije. Telesna teža tudi mora biti primerna naši konstituciji (ne preveč in ne premalo kg). Poleg tega je pomembno, da ozaveščamo podzavestne vzorce (posebej, če že imamo težave z depresijo, anksioznostjo in pogosto spremembo razpoloženja), zmanjšamo stres, da redno bivamo v naravi, se sončimo, da izboljšamo spalne navade, izvajamo dihalne tehnike, hormonsko jogo, masaže, akupunkturo, akupresuro ter refleksoterapijo. Odlični so tudi glineni obkladki, moxa terapija, zeliščne grelne vrečke, ricinusove obloge in sedeče kopeli z vročo vodo.

Ženska = Boginja

Vsaka ženska je boginja. Ko se odločimo, da jo osvobodimo in sprejmemo v celoti, bomo lahko vzljubili tudi sebe kot žensko z vsemi odtenki iz katerih smo sestavljene. Le takrat lahko pričakujemo, da bomo ustrezno poskrbele zase in za svoje zdravje, pa tudi menstruacija ne bo več le nadloga, temveč pot do odkrivanja naše resnične narave.

Visited 30 times, 1 visit(s) today