Razstrupljanje ni modna muha

Ljudje so se od nekdaj postili, odrekali hrani, jedli manj, ko so začutili, da to potrebujejo. Poleg tega v preteklosti niso imeli toliko industrijsko predelanih živil in toksinov, kot jih imamo danes. Sodobno življenje resnično prinaša veliko izzivov, ampak si jim lahko kos, če se za to odločiš.

Če želiš ostati v ravnovesju in se izogniti različnim boleznim je priporočljivo, da nekajkrat letno servisiraš telo in mu pomagaš, da se očisti na celični ravni. To ne pomeni, da boš stradala nekaj tednov na leto, kar niti ni nujno, da tvoj organizem dobi priložnost in počisti vso nesnago, ki se je v tem času nabrala. To pomeni, da mu boš dala priložnost, da se okrepi na globljih nivojih in te pripravi na različne psihofizične izzive, da lahko spremeniš stare vzorce in začneš boljše skrbeti zase. 

“Ne morem dihati, utrujena sem, nimam moči za proizvodnjo energije, bruham, sem bolna, zastrupljenalačna in žejna”. Če bi celice lahko govorile, bi dobivali za nas bolj jasna sporočila, da je čas, da ukrepamo in poskrbimo za to telo. Celice komunicirajo med sabo in z nami na drugačen način. Preko telesnih simptomov nam kažejo, da niso zadovoljne, da želijo boljše življenjske pogoje za vzdrževanje in vitalnost organizma.

Pri tem nam lahko pomagajo polnovredna rastlinska prehrana (sadje, zelenjava, stročnice, polnovredna žita, kalčki, mikrozelenje, nekaj semen in oreščkov), primerno gibanje, zadostna količina čiste vode, počitek, kakovostno spanje, kontakt z naravo, dihalne tehnike, sproščanje, reševanje notranjih vzorcev, čustveno izražanje, ki bi morali postati tvoja stalnica v skrbi zase.

Ko enkrat resnično vzljubiš sebe, se bo odprl nov svet zate. Prioritete se bodo zamenjale, želela boš bolj vitalno in zdravo telo, nič ne bo samo po sebi samoumevno, navezanosti in odvisnosti bodo izginile. To je seveda pot, ki jo vsaka posameznica mora prehoditi sama. Prvi korak je, da se odločiš narediti nekaj zase. Potem pa so poti različne. Za nekoga bo najprej pomembno odkrivanje svojega notranjega sveta, za druge bo lažje, če poskrbijo za svoje fizično telo, nekatere se boste odločile, da pospravite vse naenkrat.

Podpora telesu

V bistvu gre pri razstrupljanju za podporo, da se ustvarijo temelji, da se telo lažje razstruplja samo. Ta osnovni proces lahko traja nekaj tednov ali več, odvisno od potreb vsakega posameznika. Vsekakor pa se lahko po nekaj tednih podpore pri razstrupljanju odločiš za polnovredno, bazično, rastlinsko prehrano, ki ti bo pomagala, da se počasi regeneriraš v polnosti. Pospešeno razstrupljanje je bolj primerno za toplejše mesece (pozna pomlad, poletje, začetek jeseni).

Vsak dan si vzemi čas zase, začni ga v miru in s hvaležnostjo ter odprtostjo do vseh novih izkušenj, ki so ti namenjene. 

  • Po prebujanju in obisku stranišča spij 0,5 l mlačne vode (lahko dodaš še limonin sok iz polovice ali cele limone, lahko tudi še 1 čž svežega soka ingverja in kurkume). Po 15 minutah pa 0,5 l sveže stisnjenega zelenjavnega soka ali čistega soka zelene stebelne.
  • Če boš imela čas, lahko narediš še suho krtačenje telesa, kratko samasažo in se stuširaš po principu kneippanja (mrzlo – topla voda, ki se izmenjujeta nekajkrat v trajanju po 30 sekund, kar pomeni vsaj 3 do 4 minute tuširanja, ki se vedno zaključi z mrzlo vodo). Če nimaš časa zjutraj potem cel protokol narediš takrat, ko boš imela čas ali ga delno prilagodiš (to je tvoj ritual, ki naj bi bil prijeten in ne stresen). Odlično je, da se redno dela krtačenje jezika s strgalom za jezik, potem sledi umivanje zob pred zajtrkom. Na jeziku bodo nastajale obloge, ki jih je treba vsak dan očistiti (čiščenje jezika bi morala biti stalna navada). Proces razstrupljanja se konča, ko jezik postane normalne barve (rožnat brez oblog). Lahko tudi dodaš še klistir, posebej, če boš zaprta ali če se bodo pojavili glavoboli ter ajurvedsko čiščenje nosu, grla, ušes, oljenje popka, moxa terapija, obloge iz ricinusovega olja …
  • Lahka telovadba pred zajtrkom (recimo hormonska joga).
  • Potem zajtrkuješ, če si lačna (zajtrk je vedno isti – sezonsko sadje v obliki monoobrokov – le ena vrsta sadja naenkrat in obvezno zrelo sadje ali sadni smoothie z zelenjem.
  • V dopoldanskem času je najboljše jesti sadje, tako da se naješ do sitega. Sadje se hitro prebavlja, tako da boš verjetno po 2-3 urah lačna. Takrat lahko ponovno poješ nekaj sadja ali sveže stisnjen zelenjavni sok (osnova je lahko korenje potem pa lahko dodaš še nekaj zelene listnate zelenjave, košček inverja in kurkume, koromač, limono ali le čisti sok zelene stebelne …). Če nimaš sokovnika, lahko zmiksaš 200 g korenja in 0,5 dl vode, špinačo ali drugo podobno zelenjavo, dodaš limonin sok in precediš skozi vrečko ali gazo in sok spiješ takoj (to velja za vse sokove). V ta sok se lahko dodaja spirulina (1 čž), različne trave v prahu (ječmenova, pšenična, kamutova …), tekoči klorofil ter 1 jž lanenih ali chia semen, ki jih zmelješ neposredno pred uporabo. Sok s semeni se prebavlja dlje časa, tako da ga lahko prestaviš za popoldansko malico. Namesto soka je lahko tudi smuti iz zelene listnate zelenjave (motovilec, solata, špinača, ohrovt, mlada blitva, tolščak, koprive, cikorija in regrat, limonin sok, košček avokada in voda). Če bi želela narediti sadni smuti potem je lahko kombinacija sadje, zelena listnata zelenjava in voda (recimo 50 g po smutiju ali dobra pest + 3 – 4 sadeže) in lahko tudi nekaj dodatnega klorofila, praha žitnih trav ali spiruline/klorele (zelenje, alge in žitne trave so edina kombinacija s sadjem, ki je dovoljena). V jesensko/zimskem času je pomembno dodajati tudi začimbe (ingver, kurkuma, cimet, kardamom, janež). Voda ali druge tekočine ne smejo biti mrzle in hladne
  • Za kosilo priporočam različne sezonske solate (spet naj je dovolj zelene listnate zelenjave, ki ji lahko dodaš še dve dodatni vrsti zelenjave: zelje, kumare, koromač, kuhan brokoli ali cvetačo, naribane bučke … plus polovico avokada (lahko ga zmiksaš v blenderju z malo vode, ščepcem soli in malo limoninega soka ter suhimi začimbami) ali popolnoma brez maščob.
  • Za popoldansko malico ali po telovadbi smuti iz rastlinskih proteinov (priporočam Sunwarrior natural proteine ali tiste, ki ne vsebujejo kakava) z lanenimi ali chia semeni (2 jž) in vodo. Lahko je tudi zelenjavni sok s semeni ali brez maščob in proteinov.
  • Za večerjo bo zelenjavna juha brez maščob. Na vodi podušiš čebulo, dodaš poljubno zelenjavo, zaliješ z vodo, na koncu še začiniš. Lahko narediš tudi kremne juhe iz buč, zelenega graha, korenja, cvetače, brokolija … ali samo skuhaš zelenjavo (najboljše na sopari), ki jo preliješ z zmiksano kuhano zelenjavo in začimbami, narediš cvetačno pico z zelenjavo, sushi zvitke z zelenjavo …
  • Če se boš počutila preveč lačno ali če boš imela veliko simptomov razstrupljanja (glavobol, vrtoglavice, močna utrujenost, vročina, težave s prebavo, bruhanje, bolečine v mišicah, bolečine v grlu …) potem lahko dodaš še nekaj brezglutenskih žit za kosilo ali večerjo (riž, kvinoja, proso, ajda). To bo upočasnilo proces razstrupljanja, ampak se boš počutila boljše. 
  • V fazi razstrupljanja je treba izločiti: vsa živila živalskega izvora (meso, izdelki iz mesa, mleko in mlečni izdelki, ribe, jajca), predelana živila, sladkor v kakršnikoli obliki (tudi 85 % čokolado), sladkarije, kruh, alkohol, kavo, kvas, arašide, koruzo, glutenska žita(pšenica, pira, kamut, enozrnica, rž, ječmen, oves) … Hrana naj bo izključno polnovredna rastlinska in čim manj predelana z velikim deležem sadja in zelenjave. Za pospeševanje samega procesa, so polnovredne maščobe le 1 teden, nato pa sta 2 tedna samo sadje in zelenjava, sokovi in smutiji brez dodanih maščob in se lahko nadaljuje v post ob sokovih, vodi in zeliščnih čajih za aktivacijo AVTOFAGIJE, ki zahteva nekoliko več časa brez hrane, da se porabijo glikogenske rezerve v jetrih in mišicah. Z avtofagijo boš dosegla resnično celično razstrupljanje. Da se aktivira sam proces, je potrebno postiti se ob vodi nekaj dni ali izvajati daljše intermitentno postenje 18 ali več ur na dan. Priporočam, da le-to počneš v sodelovanju z usposobljenim strokovnjakom.
  • Če boš imela težave z nizkim pritiskom potem dodaj malo ingverja, anisa, čaj iz sladkega korena, guarane (čisto v prahu do 1 čž na dan, znamka Natural earth), malo več soli, pij več tekočine, izogibaj se hitremu premikanju telesa. 
  • V času razstrupljanja lahko poleg vode piješ različne čaje, posebej tiste, ki so namenjeni razstrupljanju telesa (za jetra, ledvice, črevesje, pljuča, kožo, limfo).  
  • Če te preveč zebe in ne prenašaš dobro mraza in vetrovnega vremena, naj je več kuhane kot presne hrane v tvojem razstrupljevalnem jedilniku. Nekaj presne hrane (sezonsko sadje) lahko zaužiješ za malico v dopoldanskem času, preostali del dneva pa uživaj čaje, juhe, enolončnice.
  • Rastline, ki podpirajo proces detoksikacije: triphala, klorela, spirulina, ječmenova, pirina in pšenična trava, moringa, kurkumin, guduchi, guggul, šisandra, neem, ašvaganda, koriander, grško seno, koprive, koriander, peteršilj, rdeča detelja, regrat, repinec, pegasti badelj, tulsi, aloe vera … Vsak si lahko izbere nekaj od naštetih zdravilnih rastlin. 
  • Tudi kopeli so zelo koristne (vsaj 2 do 3 x tedensko), če nimaš venskega popuščanja. Spodaj imaš nekaj predlogov.

Solne kopeli

V kad natočimo vodo (temperatura vode naj bo od 35 do 38 stopinj C). Nato dodamo dve pesti soli ali 300 – 500 g (na 100 l vode 1 kg morske ali himalajske soli). Lahko dodamo še nekaj kapljic eteričnega olja (čajevec, sivko, meliso in rožmarin za celoten organizem in razstrupljanje, baldrijan za boljši spanec in ylang – ylang, sandalovino ali vrtnico za sproščanje). Potopimo se v slano vodo za 20 – 30 minut (z majhno brisačo si umivamo tudi obraz). Po pol urni vodni sprostitvi pa oblečemo kopalni plašč in se uležemo v posteljo za eno uro (v tem času lahko poslušamo glasbo in se ne obremenjujemo z mislimi, preprosto smo v tem trenutku). 

Nožne kopeli

Stopala so poznana kot zdravilni del telesa. Točke na stopalih so povezane prek energijskih kanalov s posameznimi organi in celotnim organizmom. Vsi, ki smo se kadarkoli udeležili refleksoterapije, vemo, kako so neverjetno pozitivni njeni učinki na telo. Tudi z nožnimi kopelmi lahko vplivamo na te točke in spodbujamo telo k čiščenju (posebej priporočljivo za limfni, krvni in dihalni sistem). Nožne kopeli uporabljamo tudi takrat, ko nimamo banje ali časa za klasične kopeli. Izvajamo jih vsak ali vsak drugi dan. Stopala namakamo 30 – 60 minut. Tudi v nožne kopeli lahko dodamo nekaj kapljic eteričnih olj. Lahko pa namesto soli uporabimo glino (1 jušna žlica) in sodo bikarbono (2 jušni žlici) in se namakamo 15 – 30 minut. Seveda lahko uporabimo tudi bazično kopel.

Bazične kopeli

Bazične kopeli so podobne kot solne kopeli. Primerne so za celo telo in stopala. Vsebujejo različne minerale in himalajsko ter morsko sol. Lahko jih kombiniramo z glicerinom (velja tudi za čiste solne kopeli), tako da telo namažemo z glicerinom (razen oči in genitalij) in tako namazani ostanemo 15 minut. Potem se potopimo v kopel in ostanemo 20 minut v njej. V vodi masiramo kožo, tako da gre glicerin dol. Nato se posušimo in ponovno namažemo z glicerinom in se še enkrat potopimo v kopel za 20 minut. Ta postopek lahko ponavljamo 3 – 4 krat. Po kopeli pa se oprhamo in operemo preostali glicerin. Glicerin pa predaja kisik telesu in zaradi tega je to še dodatna spodbuda za telo pri razstrupljanju. Po dveh urah pa še eno uro namakamo noge v čisti vodi, ki ji občasno dodajamo toplo vodo, da se ne shladi. Na ta način bo telo še dodatno potegnilo vodo.

Zunanji vplivi

In ni samo to, kar daješ vase (zdrava živila, čista voda), izjemno je pomembno, da uporabljaš ekološka čistila, kozmetiko, ličila in zmanjšuješ vpliv elektrosmoga, ki moti celično komunikacijo (čim manj brezžičnih naprav, ki naj bodo v nočnem času izklopljene), brez električnih naprav v spalnici, izogibanje visokonapetostnim izvorom in visokofrekvenčnim oddajnikom.

Mentalna in čustvena higiena

Seveda je dobro spomniti se na razstrupljanje uma, misli, čustev. Če imaš to možnost, lahko si nekaj dni v popolni tišini, v naravi, redno meditiraš (predlagam integralno ali transcendentalno meditacijo ali si samo v polni prisotnosti), si pozorna na svoja čustva in kdaj se ti zgodi, da odreagiraš na določene okoliščine.  Lahko se tudi udeležiš različnih delavnic, ki ti bodo pomagale, da se naučiš čustveno izražati, saj bo to vplivalo na tvoje odločitve, komunikacijo in reakcijo na zunanje okoliščine. Vsem ženskam svetujem tudi prebujanje energije maternice, saj je to center naše moči in intuicije.

Seveda govorim o procesu, ki se ne bo končal po nekaj tednih intenzivnega razstrupljanja in dela na sebi, ampak je vsekakor odličen začetek, da lahko nadaljuješ v pravi smeri.

OPOZORILO: vsekakor priporočam, da se pred kakršnokoli drastično spremembo prehrane najprej posvetuješ s svojim zdravnikom, zlasti, če jemlješ zdravila ali imaš določena bolezenska stanja. 

Visited 21 times, 1 visit(s) today