Z ajurvedskega stališča je glavni razlog za debelost motnja kaphe, ki nastane, ko uživamo veliko sladke, masne, oljnate in hladne hrane zaradi katere se hitreje depozira maščoba. Debelost se pojavi tudi, ko nastane neravnovesje med prebavnim ognjem in toksini, saj takrat prihaja do neravnovesja metabolizma maščobnega tkiva (medo dhatu). Toksini (ama) blokirajo kanale in tkiva, kar negativno vpliva na vata došo. Zaradi tega se vznemirja prebavni ogenj in poveča apetit. Lahko pa je prebavni ogenj močen, toda celični ogenj v tkivih je precej nizek, kar povzroča težave s kopičenjem maščob.
Poleg pretiranega vnosa hrane in kalorij, ki jih ne izkoristimo in se le-ta spremeni v maščobo, obstajajo tudi drugi razlogi, kot so premalo gibanja, pisarniško delo, težave endokrinega sistema (na primer pretirana proizvodnja rastnih hormonov). Tudi zdravila (steroidi), kontracepcijske tablete in inzulin, lahko spremenijo metabolizem in zvišajo telesno težo.
Ajurveda svetuje uživanje hrane, ki pomirja kapha došo. Izogibati se je treba hladnim pijačam in zamrznjeni/hladni hrani, mastni in ocvrti hrani, mesu (zlasti rdeče in svinjina), ribam (zlasti morske), jajcem ter mleku in mlečnim izdelkom. Stročnice, sadje, kuhana zelenjava in solate (pomlad/poletje oz. ko je toplo) so odlična izbira. Seveda je treba zadosti telovaditi glede na našo osnovno konstitucijo.
Največji obrok bi moral biti kosilo (zajtrk lahko spustimo, pijemo tople zeliščne čaje ali pojemo nekaj lahkega – sadje, smuti s toplimi začimbami, zelenjavni sok) in potem še lahka večerja. Med obroki naj ne bi jedli, posebej, če imamo veliko odvečnih kilogramov, lahko zaužijemo le nekaj res majhnega in lahkega (zelenjavni sok, kos sadja). Če se najboljše počutimo, če zaužijemo konkreten zajtrk, bi ta obrok moral biti najobilnejši, kosilo je potem lahko, večerjo pa lahko izpustimo.
Zelo je dobro, če opustimo alkohol in kajenje, ker prekomerno spodbujata prebavni ogenj in lakoto. Med obroki je treba poslušati nežno in prijetno glasbo, hrano dobro prežvečiti in jo uživati s hvaležnostjo.
Upoštevajmo osnovna načela ajurvedskega pristopa pri hujšanju:
- Če uživamo hrano, ki je umetno gojena, z veliko pesticidov, herbicidov, fungicidov, in ki je še dodatno predelana z umetnimi barvili, konzervansi ter drugimi škodljivimi snovmi, lahko pride do neravnovesja pitte in vate, posledično tudi do zadrževanja vode v telesu in neravnovesja kaphe. Dolgoročno takšna živila povzročajo tudi pomanjkanje energije v telesu, ker sama ne vsebujejo dovolj prane, napihnjenost, občutek lakote in kopičenje maščob. Zelo je pomembno, da uživamo čim več organsko pridelane hrane in da se izogibamo vnaprej pripravljeni in pakirani hrani.
- Zaradi balansa vseh energij (vata – eter in zrak, pitta – ogenj, kapha – voda in zemlja) je pomembno, da se ne zadržujemo samo v notranjih prostorih tudi, če smo tam dovolj aktivni (recimo pospravljanje). Sprememba okolja in prostora, vsakodnevni sprehod na svežem zraku vsaj eno uro je osnovno priporočilo ajurvede pri balansiranju telesa.
- Uživanje hrane ali malice pred spanjem je ena od zelo slabih navad, ki negativno vplivajo na naše zdravje in samo na kopičenje dodatnih kilogramov. 2 – 3 ure pred spanjem ne bi smeli uživati nikakršne hrane. Zelo dobro je, če po večerji gremo na krajši sprehod in da je med večerjo in zajtrkom vsaj 12 ur razlike (takrat ne pijemo in ne jemo).
- Spanje je seveda zelo pomembno, ampak, da ne bi prišlo do neravnovesja kaphe in kopičenja odvečne energije v telesu, ne smemo pretiravati. 7 do 8 ur spanja je dovolj. Popoldanski dremež tudi ni najbolj priporočljiv.
- Prehrano prilagodimo svoji dominantni doši in v večini primerov kapha doši. Pazimo, da je hrana polnovredna in kakovostna, da je tudi prisotno veliko življenjske energije.
- Prehrano je vedno treba prilagajati okolju, vremenskim razmeram in sezoni. V mrzlih krajih ali ko so temperature nižje, bomo zaužili nekaj več maščob in beljakovin. Če bi nadaljevali z uživanjem takšne hrane tudi v toplih krajih ali ko so temperature višje, bi se zagotovo zredili.
- Prehrano je treba prilagoditi tudi svojim letom. Za otroštvo je značilna kapha, za mladost pitta, po 45. letu že počasi prihaja obdobje vate.
- Če imamo težave s prebavnim ognjem je najprej potrebno urediti to stanje. Uživati je treba lahko hrano, pretežno kuhano v jesensko/zimskem času brez maščob in veliko soli, veliko zelene listnate zelenjave in klorofila, se ne prenajedati in uživati manjše obroke. Paziti je treba, da nismo preveč zaskrbljeni in pod stresom.
- Jesti je treba le, ko smo lačni (pred tem je treba biti dobro hidriran), v miru, z zavedanjem in s hvaležnostjo in se ne prenajedati. Hrano je treba dobro prežvečiti. Po obroku naredimo lahkoten sprehod.
- Občasno izvajamo razstrupljevalne kure, se postimo, izvajamo intermitentno postenje. Za kapha neravnovesje je odlično, če se en dan v tednu postimo s sveže stisnjenimi sokovi (predvsem zelenjavni), z vodo, čaji in zelenjavnimi prevretki.
- Pranajama, joga, pravilna prehrana, jemanje posebnih rastlin (trikatu, triphala, guggulu, guduchi, gurmar, aloe vera, indijski trpotec …), ki pomagajo pri razstrupljanju in hujšanju, so osnovni ukrepi pri zdravem ajurvedskem hujšanju.
Hrana, ki uravnava kapha došo
Izogibamo se preveč sladki, slani in kisli hrani ter sladkorju v kakršnikoli obliki, sladkarijam, procesirani, zamrznjeni in konzervirani hrani. Preferiramo lahko, toplo, kuhano, grenko, rahlo pekočo in trpko hrano. Vsekakor je dobro, da se posvetujemo tudi z ajurvedskim svetovalcem ali zdravnikom kaj bi za nas bilo najbolj optimalno glede na kombinacijo doš in ostala neravnovesja.
Če nimamo težav z glutenom, uživamo piro, kamut, enozrnico, oves in ječmen, prednost pa dajemo žitom, ki ne vsebujejo glutena: proso, kvinoja, ajda, polenta, polnovredni riž basmati, amarant, tef, sorgum, divji riž.
Naj je veliko vlaknin v naši prehrani, ki jih pridobimo iz zelenjave, zelene listnate zelenjave, polnovrednih žit in stročnic (večina stročnic je v redu razen soje (lahko se uživajo tofu v topli obliki, sojino “meso”, tempeh in sojino mleko). Če nam stročnice delajo težave, lahko dodajamo rastlinske beljakovine v prahu. Naj so redno na jedilniku zelenjavne juhe.
Sadje bo delovalo kot čistilec telesa in ga je treba uživati vsak dan, ampak samostojno, če je v surovi obliki (jabolka, hruške, kaki, marelice, jagodičevje, češnje, grozdje, limone, limete, mango, breskve, granatno jabolko, rozine, fige – suho sadje v manjši količini kot dodatek za slajenje kaš).
Limitiramo vnos maščob in se izogibamo vsej tekoči in trdi maščobi (poudarek naj je na semenih, zlasti chia ali lanenih in manjši količini mandljev, ki so namočeni in olupljeni).
V hrano dodajamo tople začimbe: ingver, kurkuma, kardamom, cimet, kumina, poper, pippali … Pri tem pa moramo biti pozorni tudi na druge doše (recimo, če imamo dominantno došo pitta ali tudi določeno pitta neravnovesje ne smesmo uporabljati veliko pekočih in toplih začimb). Uporabljati je treba čim več začimb razen soli, ki jo uporabljamo minimalno.
Primer obrokov
Zajtrk (lahko se preskoči ali je lahek in manjši), sicer pa je odlično priporočeno sadje glede na sezono (v sveži ali kuhani obliki – več svežega sadja pojemo, ko je vreme toplo) ali majhna žitna kaša kuhana z malo sadja ali suhega sadja na vodi ali rastlinskem napitku brez dodanega sladkorja in z začimbami, domača granola brez sladkorja z ovsenim napitkom
Kosilo (glavni obrok v dnevu): kombinacija stročnic in veliko kuhane ali soparjene zelenjave ali žit in zelenjave ali pa kitchari z zelenjavo, enolončnice, veganske sarmice v listih ohrovta, veganski zelenjavni narastki, čičerikine palačinke s humusom, zelenjavo in falaflom iz pečice
Večerja: goste zelenjavne juhe, različne leče v kombinaciji z zelenjavo in majhno količino brezglutenskih žit, testenine iz stročnic z omako iz kuhane zelenjave
Med obroki pijemo toplo vodo, sok triphale, sok karele, sveže stisnjen korenčkov sok z ingverjem ali sok granatnega jabolka, ingverjev čaj, tulsi, koriander, grško seno, shot iz ingverja, kurkume, limone in malo vode.
Mikrobiom in prekomerna telesna teža
Črevesne bakterije spreminjajo način, kako skladiščimo maščobo, kako uravnotežimo raven glukoze v krvi in kako se odzivamo na hormone, ki nam dajejo občutek sitosti in lakote. Vplivajo na učinkovitost energijske izrabe hrane in na spremembe v našem metabolizmu. Določene bakterije so povezane z izboljšanim transportom energije, ki jo lahko izkoristimo iz hrane, do gostitelja.
Pri prekomerno težkih posameznikih je mikrobna sestava manj pestra in prevladujejo določene vrste mikroorganizmov. Tipična zahodnjaška prehrana, ki vsebuje veliko maščob in sladkorja, povzroči povečan delež bakterij rodu Firmicutes, na račun bakterij rodu Bacteroidetes. To spodbuja obogatitev v genih, ki omogočajo večje pridobivanje energije iz hrane, kar se je pokazalo kot pridobivanje telesne mase.
Nepravilno razmerje v sestavi mikrobiote se je pogosto izkazalo tudi kot vzrok metabolnega sindroma, ki ga spremljajo inzulinska rezistenca, trebušna debelost, povišan krvni tlak in povišan nivo glukoze ter lipidov v krvi.
Čustva in debelost
Kopičenje maščobnih oblog in težave z debelostjo so tudi klic na pomoč, saj se nezavedno želimo zaščititi pred trpljenjem, neprijetnimi čustvi, travmami, zunanjimi negativnimi vplivi, pridobiti navidezni občutek varnosti …
Zaradi tega je poleg spremembe prehrane in drugih navad dobro, da raziščemo odnos do sebe in sveta ter kako se odzivamo na različne življenjske okoliščine in to zavestno spremenimo. Samoljubezen in samonegovanje bi morali postati naši prioriteti.